‘ABD savaş uçakları Kabil semalarında’

ABD Savunma Bakanlığı, ABD’nin 14 Ağustos’tan bu yana 7 bin sivili Afganistan’ın başkenti Kabil’den tahliye ettiğini aktarırken, ABD savaş uçaklarının Kabil semalarında görevde olduğunu bildirdi.

Ortadoğu 20.08.2021, 10:53 20.08.2021, 14:41
‘ABD savaş uçakları Kabil semalarında’

Afganistan’da Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin ardından başkent Kabil’den tahliyeler devam ediyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby ve ABD'li Tümgeneral William Taylor Afganistan’daki son gelişmelere ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Taylor, ABD ordusunun Afganistan'dan tahliyeleri hızlandırdığını ve 14 Ağustos'tan bu yana 7 bin sivilin ülkeden çıkarıldığını belirtti. 12 C-17 tipi askeri nakliye uçağının son 24 saat içinde 2 bin kişi ile birlikte Kabil’den ayrıldığını aktaran Taylor, hava durumu gibi farklı etkenlere bağlı olarak ABD ordusunun günde 5 bin ila 9 bin kişiyi tahliye edecek uçağa sahip olduğunu ifade etti.

Taylor, şu anda Kabil Havalimanı'ndaki tahliye çalışmalarına 5 bin 200’den fazla ABD askerinin destek verdiğini ve bu sayının artacağını aktardı. Kabil Havalimanı’nda yaşanan kaos ve izdihamın ardından havalimanına giriş için birden fazla kapı olduğunu belirten Taylor, geçtiğimiz temmuz ayının sonundan bu yana yaklaşık 12 bin kişinin Kabil’den tahliye edildiğini belirtti.

“Taliban engel olmuyor”

Pentagon Sözcüsü John Kirby, Taliban’ın herhangi bir düşmanca etkileşimde bulunmadığını ve grubun Amerikan vatandaşlarının havaalanına geçişini engellemediğini belirtti.

Ordunun Kabil üzerinde hava saldırıları düzenlemeye hazır olup olmadığı sorulduğunda ise Kirby, "Gelecekteki olası operasyonlar hakkında konuşmayacağım" ifadelerini kullandı. Kirby, 31 Ağustos’un tahliyeler için son tarih olduğunu ifade ederek, "31 Ağustos sonrası için spekülasyon yapmayacağım" dedi.

Bolca yakıt var

ABD ordusunun Taliban'dan yakıt alıp almadığı sorulduğunda ise Kirby, Kabil'deki havaalanında bol miktarda yakıt bulunduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü