Bir Yahudi askerin ölmesinden dolayı Nablus'taki kuşatma kaldırıldı

Yahudi ordusu, öldürülen bir Yahudi askerinden dolayı işgal ettikleri Batı Şeria’ya bağlı Nablus kentindeki kuşatmayı kaldırdı.

Ortadoğu 03.11.2022, 13:14
Bir Yahudi askerin ölmesinden dolayı Nablus'taki kuşatma kaldırıldı

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Yahudi bir askerin 11 Ekim’de işgal altındaki Batı Şeria’ya bağlı Nablus’taki bir yasa dışı Yahudi yerleşim birimi yakınında düzenlenen silahlı saldırıda ölmesi üzerine kenti ablukaya alan Yahudi güçleri, bu sabah itibarıyla şehre çıkan tüm yolları açtı.

Nablus'un batısındaki Deyr Şeref beldesi Belediye Başkanı Ömer Nevfel de Yahudi güçlerinin şehrin girişindeki toprak birikintiyi kaldırdığını söyledi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN) 28 Ekim'deki haberinde, Nablus yolundaki üç askeri kontrol noktasından ikisinin açıldığını aktarmıştı.

Nablus’taki saldırı

Batı Şeria'nın kuzeyindeki yasa dışı Yahudi yerleşim birimi "Shavei Shomron" yakınlarında 11 Ekim'de gerçekleştirilen silahlı saldırıda bir Yahudi askeri ölmüştü. Saldırıyı, kendilerini "Aslanların İni" şeklinde adlandıran Filistinli bir grup üstlenmişti.

Olayın ardından Yahudi askerleri, "Aslanların İni” grubunun tasfiye edilmesini gerekçe göstererek yaklaşık 200 bin kişinin yaşadığı Nablus'u kuşatma altına aldı.

Yahudi ordusu bu yılın başından itibaren işgal altındaki Batı Şeria'nın farklı bölgelerine çok sayıda baskın gerçekleştirdi. Olaylarda aralarında çocukların da yer aldığı 100'den fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Yahudi ordusunun son olarak 25 Ekim gecesi Nablus'un Eski Şehir bölgesine düzenlediği baskında 6 Filistinli öldürüldü, yaklaşık 20 Filistinli de yaralandı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü