İşgalci Yahudiler Ramazan’da daha da azıttı

Her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan’da da azıtan işgalci Yahudiler, Filistinlilere sert müdahalede bulundu. Müdahalede onlarca Filistinli yaralandı ve birçoğu da gözaltına alındı.

Ortadoğu 04.04.2022, 10:44 04.04.2022, 10:47
İşgalci Yahudiler Ramazan’da daha da azıttı

İşgalci Yahudi polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir'deki sembolik girişi Şam Kapısı çevresinde toplanan Filistinlilere müdahale etti. Filistin Kızılayı, İsrail'in müdahalesinde 19 kişinin yaralandığını duyurdu.

İftar vaktinin ardından binlerce Filistinli, Eski Şehir'in sembolik girişi Şam Kapısı çevresinde toplandı.

İşgalci İsrail polisinden yapılan açıklamaya göre, Şam Kapısı bölgesindeki olaylarda "polise yabancı madde atma, kamu düzenini bozma ve kışkırtma" gibi suçlamalarla 3 Filistinli gözaltına alındı.

İsrail polisinden Filistinlilere sert müdahale

Polis, açıklamasında görüntü kayıtlarının incelenmesi sonucunda gözaltına alınan kişilerin artabileceği mesajını verdi. Açıklamanın ardından İsrail polisinin iki kişiyi daha gözaltına aldığı görüldü.

19 Filistinli yaralandı

Filistin Kızılayı'ndan yapılan açıklamaya göre, İsrail polisinin müdahalesinde çoğu darbedilerek 19 Filistinli yaralandı, dördü hastaneye kaldırıldı.

Bazı Filistinliler ve İsrail polisi arasında sözlü sataşmalar ve arbede yaşandı. İsrail polisi, Filistinlilere copla müdahale etti. Polisin bulunduğu noktalara zaman zaman plastik şişe gibi yabancı maddeler atıldı.

Filistinli göstericilerin arasına gizlenen ve "mustaribin" olarak bilinen sivil giyimli İsrail kuvvetleri bazı Filistinlileri gözaltına alırken, polis ses bombası kullandı. İsrail polisine bağlı atlı birlikler de Eski Şehir surları çevresinde Filistinlileri alandan uzaklaştırmak için kullanıldı.

İsrail güçleri, Batı Şeria'da 4 Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin'in işgal altındaki Batı Şeria bölgesinde gayrimeşru Yahudi yerleşimcilerin bölgedeki Filistinlilere ait araçlara saldırıları sürerken İsrail güçleri de 4 Filistinli genci gözaltına aldı.

Filistin resmi haber ajansının yerel kaynaklardan aktardığı bilgiye göre, Batı Şeria'nın güneyindeki Beyt Lahim'in batısındaki Husan köyünde işgal güçleri ile Filistinli gençler arasında arbede yaşandı.

Cumartesi günü 3 Filistinlinin öldürülmesini protesto eden Filistinli gençlere karşı İsrail güçleri plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Öte yandan, Batı Şeria'da gayrimeşru yerleşimler resmi sorumlusu Gassan Doglas, Nablus-Cenin yolu üzerindeki Burka köyü yakınında Filistinlilere ait araçlara gayrimeşru Yahudi yerleşimciler tarafından saldırılar düzenlendiğini söyledi. Doglas, saldırılardan dolayı maddi hasar meydana geldiğini söyledi.

Baskınlarda 3 Filistinli öldürülmüştü

Tel Aviv yönetimi İsrail içinde ve işgal altındaki Filistin topraklarında artan saldırıların ardından "Dalgakıran" adını verdiği bir operasyon başlatarak onlarca Filistinliyi gözaltına alırken, baskınlar sırasında biri çocuk 3 Filistinli de İsrail güçlerince öldürülmüştü.

Cenin kentinde düzenlenen gözaltı operasyonlarında, bazı Filistinlilerin İsrail askerlerine ateşle karşılık vermesi sonucu biri ağır 4 İsrail askeri de yaralanmıştı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'teki Eski Şehir bölgesi, özellikle Şam Kapısı'nda İsrail polisinin geçen yıl ramazan ayındaki uygulamaları, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde Filistinlilerin evlerinden zorla çıkarılması karşısındaki tepkiyle birleşmişti.

İsrail polisinin, Mescid-i Aksa'ya akşam saatlerinde müdahale etmesiyle, Mayıs 2021'de Filistin coğrafyasında toplumsal olaylar patlak vermiş, artan gerginlik, İsrail'in Gazze'ye saldırısıyla sonuçlanmış ve dünya gündemine gelmişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü