Kabil destekli milisler Afganistan'da etnik katliamlara başladı

Afganistan'da Kabil hükümetine bağlı milis grupların, ülkenin kuzeyinde sivillere yönelik etnik katliamlar gerçekleştirmeye başladığı bildirildi.

Ortadoğu 06.06.2021, 16:54 06.06.2021, 20:37
Kabil destekli milisler Afganistan'da etnik katliamlara başladı

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, ülkenin kuzeyindeki Tahar ilinde Kabil hükümeti bağlantılı bir milis komutanı, Peştun sivillere yönelik katliamlar gerçekleştiriyor.

Söz konusu komutanın bölgede Taliban'ın saldırılarına karşı "intikam" düşüncesiyle 30 Peştun köylüyü esir aldığı ve her gün birini öldürdüğü ortaya çıktı. Milis lideri şimdiye kadar en az 10 Peştun köylüyü katletti.

Bölge halkı, sivillere yönelik katliamları protesto etmek için sokaklara döküldü.

Milis liderin, Ahmed Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud ile bağlantılı olduğu öne sürüldü.

Mesud, Taliban'ı "iç savaşla" tehdit etmişti.

Kabil hükümetinin ABD'nin ülkeden çekilmesinin ardından Taliban'ın kontrol alanını daha da artırmasını engellemek için milis gruplar kartını oynayacağı tahmin ediliyordu. Bu doğrultuda Eşref Gani liderliğindeki Kabil yönetiminin, ABD ve Batı ülkelerinden gelen yardımlarla Afganistan'daki milis gruplara maddi fon ve silah yardımı yapmaya başladığı biliniyor.

Bu süreçte Eşref Gani'nin Hindistan'ın yanı sıra Tacikistan, Özbekistan gibi ülkelerle de ile yakınlaşabileceği de öne sürülüyor.

Mepanews

Yorumlar (0)
30
açık
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
Günün Karikatürü Tümü