Lübnan’dan Körfez krizi açıklaması: Bu şartları yerine getiremeyiz

Lübnan Dışişleri Bakanı, Suudi Arabistan'ın ilişkilerin yeniden tesisi için birçok şartlar konulduğunu fakat bunların yerine getirilemez olduğunu açıkladı.

Ortadoğu 10.12.2021, 09:45 10.12.2021, 09:32
Lübnan’dan Körfez krizi açıklaması: Bu şartları yerine getiremeyiz

Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Bu Habib, ülkedeki MTV yerel televizyonunda, Lübnan bazı Körfez ülkeleriyle 29 Ekim'den bu yana yaşadıkları diplomatik krizde gelinen son aşama hakkında konuştu.

Körfez ülkeleriyle ilişkilerin yeniden tesis edilmesinde herhangi bir gelişmenin yaşanmadığını belirten Bu Habib, "Yerine getiremeyeceğimiz birçok şartlar koşuluyor." ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un daha önce Körfez meselesiyle ilgili olarak Lübnan Başbakanı Necib Mikati ile bir telefon görüşmesi yaptığını hatırlatan Bu Habib, "Macron ve Mişel Avn (Cumhurbaşkanı) arasında da telefon görüşmesi gerçekleşecek. Fransızlar Mikati'ye ne dediyse ona da aynısını söyleyecekler." dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, dün yaptığı açıklamada, ülkesi ile Lübnan arasında bir kriz olmadığını, krizin Hizbullah ile Lübnan halkı arasında olduğunu söylemişti.

Macron, Suudi Arabistan ve Lübnan arasında ara bulucu olmak için 4 Aralık'ta Körfez ülkelerine yaptığı ziyaret kapsamında Lübnan meselesini gündeme getirmişti.

Ancak Suudi Arabistan, Fransa'nın girişimine rağmen Beyrut Büyükelçisi'ni yeniden göndermediği gibi herhangi bir olumlu açıklama da yapmamıştı.

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:33
Güneş 06:57
Öğle 12:58
İkindi 16:12
Akşam 18:48
Yatsı 20:07
Günün Karikatürü Tümü