Taliban'dan Batı'ya: Afganistan'ın parasını vermezseniz kitlesel göç olur

Taliban, Afganistan'a ait olan ancak yurt dışında tutulan milyarlarca dolarlık rezervin serbest bırakılması için bastırıyor.

Ortadoğu 29.10.2021, 20:18 29.10.2021, 20:15
Taliban'dan Batı'ya: Afganistan'ın parasını vermezseniz kitlesel göç olur

Taliban Afganistan'a ait olan ancak yurt dışında tutulan milyarlarca dolarlık rezervin serbest bırakılması için bastırıyor.

Batı destekli bir önceki Kabil hükümeti Afganistan'ın rezervlerini ABD ve Avrupa ülkelerinin merkez bankalarında tutuyor, ihtiyaç halinde alıp kullanıyor idi. Ya da kullanıyor gibi yapıyordu.

Taliban'ın yaz aylarında Afganistan'ın tamamında kontrolü ele geçirmesinin ardından bu rezervler bloke edildi.

Maliye Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Veli Haqmal, "Para Afgan ulusuna ait. Bize kendi paramızı verin. Bu parayı dondurmak etik değil ve tüm uluslararası yasalara ve değerlere aykırı." açıklamasında bulundu.

Ayrıca, Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Şah Mehrabi Reuters'a yaptığı açıklamada, "Durum umutsuz ve nakit azalıyor. Ancak yıl sonuna kadar yetecek kadar para var." ifadesini kullandı.

Mehrabi, "Afganistan bu paraya erişemezse, Avrupa en ciddi şekilde etkilenecek. Ekmek alamamak ve bunun için para bulamamak.. Çile iki kat olacak. İnsanlar çaresiz kalınca Avrupa'ya gideceklerdir."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü