Halkbank, Amerikan Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Temyiz için tanınan sürenin son günü olan 13 Mayıs'ta 35 sayfalık başvuru dilekçesini ABD Anayasa Mahkemesi’ne sunan banka, federal mahkeme ve istinaf mahkemesinde aleyhlerine verilen kararların hem uluslararası hukuk hem de Amerikan yasalarının ihlali olduğunu belirtti.

Amerika 18.05.2022, 09:18
Halkbank, Amerikan Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

ABD'de New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Rıza Sarraf davasında yargılanan Halkbank, daha önce Bölge İstinaf Mahkemesi’nin aldığı kararı temyiz etti.

Temyiz için tanınan sürenin son günü olan 13 Mayıs'ta 35 sayfalık başvuru dilekçesini ABD Anayasa Mahkemesi’ne sunan banka, federal mahkeme ve istinaf mahkemesinde aleyhlerine verilen kararların hem uluslararası hukuk hem de Amerikan yasalarının ihlali olduğunu öne sürdü. Halkbank, davanın "aslında NATO üyesi ve uzun yıllardan beri ABD’nin dost ve müttefiki olan Türkiye’yi yargılamak" olduğunu belirterek kararın kabul edilemez olduğunu belirtti.

VOA'nın haberine göre Halkbank, bir devlet kuruluşu olduğunu, hisselerinin çok büyük bir çoğunluğunun Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğunu bu yüzden, ABD’de yürürlükte olan “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası” kapsamında yargılanamayacağını savundu.

Halkbank’ın ABD Anayasa Mahkemesine yaptığı başvurunun, kabul edilerek mahkeme takvimine alınıp alınmayacağı, 35 sayfalık dilekçenin hakim heyeti tarafından incelenmesinden sonra belli olacak.

Yorumlar (0)
20
açık
Namaz Vakti 26 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü