Maduro’dan ret yiyen ABD, Latin Amerika’da ortalığı karıştırıyor

ABD hükümeti geçtiğimiz hafta Venezüella’ya bir heyet göndermiş, Rusya-Ukrayna meselesinde Putin ile ilişkileri iyi olan Maduro’nun NATO-ABD’ye destek vermesini isteyince ret yemişti. ABD, Arjantin üzerinden Maduro'nun yardımcısına tutuklama emri çıkarttı.

Amerika 14.03.2022, 12:15
Maduro’dan ret yiyen ABD, Latin Amerika’da ortalığı karıştırıyor

Arjantin'de, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yardımcısı Diosdado Cabello için tutuklama emri çıkarıldı.

Ülke basınında çıkan haberlere göre, Arjantin'in Jujuy Eyaleti Federal Mahkeme Vekili Yargıç Mariela Alejandra Gimenez, Arjantin'e gelmesi durumunda, Venezüella'da iktidardaki Birleşik Sosyalist Partisi Birinci Başkan Yardımcısı Cabello'nun tutuklanmasına karar verdi.

Tutuklama emrinin, ABD ile Arjantin arasında geçerli olan "Suçluların İadesi Anlaşması" çerçevesinde çıkarıldığı ve Cabello'nun, 11 Mart'ta Bolivya üzerinden Arjantin'in Jujuy eyaletine gelmesinin beklendiği belirtildi.

Federal polise, havaalanı güvenlik polisine ve jandarmaya gönderilen belgede, Cabello'nun, ABD tarafından "uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı ve terörizm" ile itham edildiği ve ABD'nin hakkında yakalama kararı çıkarttığı aktarıldı.

ABD, Mart 2020'de Venezüella Devlet Başkanı Maduro ve aralarında Cabello'nun da olduğu Venezuelalı hükümet yetkilileri hakkında iddianame hazırlamış, bu kişileri "uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı ve terörizm" ile itham etmişti.

Ama asıl mesele, ABD hükümeti geçtiğimiz hafta Venezüella’ya bir heyet göndermiş, Rusya-Ukrayna meselesinde Putin ile ilişkileri iyi olan Maduro’nun NATO-ABD’ye destek vermesini istemişti. ABD bunun üzerine “Cabello” kartını oynamış olabilir.

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Kasım 2022
İmsak 06:28
Güneş 07:58
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü