Trump: Biden akıl testini geçemez

Eski ABD Başkanı Donald Trump, akıl sağlığının yerinde olmadığını öne sürdüğü halefi Joe Biden'ın bilişsel teste girmesi haline sınıfta kalacağını söyledi.

Amerika 02.07.2021, 09:00
Trump: Biden akıl testini geçemez

Trump, dün Teksas'ta katıldığı bir sınır güvenliği etkinliğinde başkanlık seçiminde yenildiği Biden'a yönelik sert söylemini sürdürdü.

Cumhuriyetçi Parti'den Kongre üyesi olan eski Beyaz Saray doktoru Ronny Jackson'a atıfla "Jackson bana test yapmıştı. Mükemmel sonuç almadım mı? Biden'ın da mükemmel sonuç almasını isterdim, alamaz" dedi.

Trump, “İlk iki soruyu yapar. 35 soru var ve ilk ikisi epey kolay. Hayvanlar var. Bir aslan ve bir zürafa var. 20. soruya geldiğinde epey zorlanır. Bence ilk sorularda da zorlanır” dedi.

"Neden test yaptırayım ki?" 

75 yaşındaki Trump, seçim kampanyasında da "bunak" olarak nitelediği 78 yaşındaki Biden'ın akıl sağlığının göreve uygun olmadığını söylemişti.

Biden, geçen ağustosta CBS News'ta katıldığı programda bilişsel teste girip girmediğine ilişkin soruya "Hayır test yatırmadım. Neden yaptırayım ki?" demişti.

Eski Beyaz Saray doktoru Ronny Jackson, 2018'de yapılan bilişsel muayene sonucunda o dönem başkanlık koltuğunda oturan Trump'ın zihinsel yeteneklerinde anormal bir belirtiye rastlanmadığını ve sağlığının mükemmel olduğunu belirtmişti.

Jackson öncülüğündeki bir grup Cumhuriyetçi Kongre üyesi de, geçen ay yayımladıkları mektupla ABD'nin en yaşlı başkanı olan Biden'ı Trump gibi bilişsel test yaptırmaya çağırmıştı. Mektupta Biden'ın savunma bakanının ismini ya da Amerikan Bağımsızlık Bildirisi'nin girişini unuttuğu belirtilerek "Okul çağındaki birçok çocuk bu meşhur yurtsever dizeyi ezbere okuyabilir ama sen okuyamıyorsun" denmişti.

Biden'ın son dönemde birçok konuşmasında isimleri karıştırması ya da unutması, başkanın bilişsel durumuyla ilgili söylentilere yol açıyor.

Şarkul Avsat

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:48
Güneş 07:13
Öğle 12:54
İkindi 15:55
Akşam 18:25
Yatsı 19:45
Günün Karikatürü Tümü