To read in English click here

Ukrayna hakkında konuşmaya devam etmeliyiz. Çünkü olaylar devam ediyor.

Gençliğimde 10 kez Ukrayna'da bulundum. Bunların çoğu transit geçiş nedeniyleydi. Moskova'ya giderken Ukrayna üzerinden gidiyorduk. Daha önce bahsetmiştim, bazı zamanlar Ukrayna'dan Moskova'ya trenle giderdik ve Ukraynalılar bize pek dostça davranmazlardı. O zamanlar bu benim için çok garipti. Yaklaşık 50 yıl öncesinden bahsediyorum.

Türkiye Cumhurbaşkanı gönüldaş Erdoğan'ın Ukrayna ile Rusya arasındaki krize müdahalesinden haberdarım. O çok akıllı bir adam. Bazı şeyleri garantili bir şekilde yapmak onun tarzı. Hem Ukrayna'da Rusya'ya karşı savaşan Ukrayna Devlet Başkanı'na silah sattı hem de öte yandan Rusya ile iyi ilişkileri var. Rus gemilerinin Karadeniz'e girmesine izin vermiyormuş gibi yaptı; ama aslında NATO savaş gemilerinin Karadeniz'e girmesini engelledi. Bu akıllıca bir politika.

Türkiye, bölgede boşluklar oluşturarak tarihi vaziyetine geri dönüyor. Bölgeye barış getirmeyi Ruslarla birlikte başaracaklar ve görünüşe göre Kiev rejimi ortadan kalkacak. İnsanlar Batı Avrupa’da yaşamak istiyor, hatta Türkler bile diğer ülkeleri Batı Avrupa’ya gitmek için kullandılar; fakat çoğu zaman Avrupa devletleri buna izin vermemeye özen gösterdi. Fakat şimdi Ukraynalıların girmesine izin veriyorlar ve hatta onları kahramanlar gibi karşılıyorlar. Bu iyi bir şey, hata olduğu için söylemiyorum.

Ruslar Kiev’i işgal edecek, sonra Kiev rejimiyle tekrar temasa geçecek ve Kiev rejimi ile Batı dünyasına sınırları yeniden hatırlatmış olacaklar. O bölgedeki Rus üsleri, çevredeki NATO ülkelerine çok yakın. Ruslar Letonya, Estonya, Litvanya gibi ülkelerin NATO'ya katıldığını unutmuyorlar. İsveç başbakanı olan hanım bile NATO'ya katılacaklarını söyledi. Bu çok tuhaf; çünkü İsveç gücünü tarafsız bir ülke olmaktan alıyordu.

Fransa'nın vaziyeti… Hükümetin akıllı bir adım attığı bir hadise var. Tarihin en pahalı dönemlerinden birinin yaşandığı benzinde litre fiyatını düşüreceklerini düşünüyorum. Hükümet, 2 avronun üzerinde olan benzinin litresi için 20 sent indirime imza attı. 20 sent devlet tarafından şirketlere ödenecek.

Dünyada karışık bir durum var. Suudiler bu olaylara dahil olmak istemediler ve Rusya'yı boykot etmek istemiyorlar. Dünyada tamamen bir karışıklık var ve bu karışıklığı Moskova değil, NATO ülkeleri çıkarttı. Ruslar ve Türkiye dışında herkes bu olay yüzünden kaybedecek. Neticede Türkiye bölgesel güç konumuna geri dönecek.

Son dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'sine karşı ekonomik-mali bir savaş var. Türkiye bugün büyük bir ekonomik kriz içinde. Tüm bu saldırganlığa rağmen Erdoğan başarısız olmayacak. İnşallah önümüzdeki seçimlerde Erdoğan yeterli oyu alır; fakat sorun şu ki Erdoğan aleyhine oy verenler Türkiye adına hata yapıyorlar. Elbette bu tüm muhaliflerin yabancı ajan olduğu anlamına gelmiyor içlerinde vatanseverler de var. Tabiî ki hükümetin de hataları var. Erdoğan ilk kez seçildiğinde ve başbakan olduğunda, Kürtlerin çoğu onu destekledi. Kürtler hakkında hukukî sorunların devam etmesi ise barışın sağlanmasını engelledi.

Türkiye'nin Avrupa ve Asya'da gücü var. Tarihin en büyük ülkesi olan Rusya'nın kazanacağını ve Türkiye'nin bölgesel bir güç olacağını düşünüyorum. Umarım barış olur ve bundan sonraki seçimleri de tüm yurtseverlerin desteklediği, içinde yabancı ajanların olmadığı “milli birlik” hükümeti kazanır.

Allahü Ekber!

13.03.2021