Geçtiğimiz günlerde Kâzım Albayrak’ın, Kökler Kitabevi’nden çıkan “Gölge’den Akıncı Güç’e İslâmî Hareketin Temelleri” isimli eser basında geniş yankı uyandırmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dubai ve Kahire ziyaretinde bulunan Gazeteci-Yazar Yakup Köse, eseri Cumhurbaşkanı'na takdim etti. Akıncılar dönemini yakından bilen ve o dönem Akıncılar’dan biri olan Erdoğan, İslâmcı hareketin aksiyona geçtiği tarihlerin anlatıldığı eseri dikkatle inceledi.

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Eserin sahibi Kâzım Albayrak, Erdoğan’a takdim edilen kitabın önsözünde şu ifâdeleri kullandı:

“Sevgili gönüldaşım Recep Tayyip Erdoğan’a!

Allah Resûlü’nün seriyyelerini örnek alan Akıncılar hareketini canlı tanıklığımla anlattığım bu eser, günümüzdeki İslâmcı-Batıcı kavgasıyla da yakın alâkalıdır.

Sizin de içinde bulunduğunuz bu dönem, İslâmî hareketin temellerinin atıldığı 1975-1980 seneleridir.

Üstad Necip Fazıl’ın muradı ‘genç’ olmak ve Akıncı ruhunu günümüzde de yaşatmak dileğiyle kitabı sizlere takdim ederim.”

Albayrak eserde Büyük Doğu fikriyatına nisbetle yayın yapan, kendi dönemine damga vuran Salih Mirzabeyoğlu ve dostlarının çıkarttığı Gölge ve Akıncı Güç dergilerinin anlamını ve dergilerin İslâmî mücadeleye katkısını anlattı…

STK'lar Gazze için Fatih Camii'nde bir araya geliyor STK'lar Gazze için Fatih Camii'nde bir araya geliyor

Beş bölümden oluşan eserin birinci bölümünde Gölge'nin çıkış ortamında memleketin ve gençliğin hâli tasvir ediliyor.

İkinci bölümde Gölge'nin çıkış sebebi ve onu çıkaran kadro tahlil ediliyor.

Üçüncü bölümde "Gölge'nin Etkisi" ele alınıyor ve bu vesile ile Yüksek İslâm Enstitüsü boykotları tafsilatlı olarak anlatılıyor. Fetullahçılar ile reformist-modernist idarecilerin boykotlara karşı oluşu misallendiriliyor.

Dördüncü bölümde "Akıncı Güç'ün Çıkışı ve Tesiri" bahsine yer veriliyor.

Beşinci ve son bölümde ise Salih Mirzabeyoğlu ve fikri tanıtılıyor. Bu bölümde Mirzabeyoğlu'nun kısa bir biyografisi, eserlerinin tanıtımı ve Büyük Doğu'ya nisbetine yer veriliyor.

ekiphaber.com

G C6L E D B W E A A Sapo