İbda Diyalektiği - Salih Mirzabeyoğlu

"Bu eser... Büyük Doğu Mimarı'nın elimize tutuşturduğu reçete üzerinde, İslâm fikir ve aksiyonunu tezgâhlamanın ana kalıbıdır. "

Kitap 11.03.2012, 03:12 20.12.2017, 11:08
İbda Diyalektiği - Salih Mirzabeyoğlu

 Takdim


Bu eser... Büyük Doğu Mimarı'nın elimize tutuşturduğu reçete üzerinde, İslâm fikir ve aksiyonunu tezgâhlamanın ana kalıbıdır. 
• 
Bu eser... İnsan ve toplum meselelerine "Kurtuluş Yolu" hakikatine uygun olarak yanaşabilmenin "ilmî" hâlidir. Ve, bilerek veya bilmeyerek İslâm'a hainlik edenleri enselemenin biricik anahtarıdır.
• 
Bu eser... Gerçek İslâm aydını olabilmek için gerekli "zarurî" şuurundur. Ve, dava uğruna nasıl olsa geçilmek mecburiyetinde olunan "zarurî" dururken, faydasız "kolay"a sapanları reddedicidir. 
• 
Bu eser... İslâm'ın hakikatiyle görünmesi davasında samimi ve sadık her ferde, kendi iç dünyasında İBDA diyalektiğini istemiş bir yan bulmak hakkını tanır. 
• 
Bu eser... İslâm'ın hakikatini şu veya bu sebeple görememiş ve bu yüzden müslüman olmamış her ferde, kendi iç dünyasında İBDA'yı beklemiş ve "İslâma muhatap anlayış" olarak bunu istemiş bir yan aramak hakkını verir. 
• 
Bu eser... Dünyalar arası muhasebe ve murakabeye girişin cümle kapısında, nefsimizi hesaba çekişin, ne idüğümüzün ve ne yapmak istediğimizin çerçevesidir.
• 
Bu eser... Evet; bu eser o eserdir ki, bugüne kadar içtimaî plânda elverişsiz noktalardan ve ne yapacağını aslında kendi de bilmez müslüman geçinen camianın, "topluluk hakikati"ni temin cehdinindir.

***

ibda diyalektiği, isminden de anlaşılacağı üzere ibda fikriyatının çizgilerini ve çerçevesini izah ediyor; bu izah edilirken, kendi zaviyesinden ve düşman zaviyesine kadar bir çok cephenin nefs muhasebesini yapması da gayet dikkat çekici. 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü