İbda Diyalektiği - Salih Mirzabeyoğlu

"Bu eser... Büyük Doğu Mimarı'nın elimize tutuşturduğu reçete üzerinde, İslâm fikir ve aksiyonunu tezgâhlamanın ana kalıbıdır. "

İbda Diyalektiği - Salih Mirzabeyoğlu

 Takdim


Bu eser... Büyük Doğu Mimarı'nın elimize tutuşturduğu reçete üzerinde, İslâm fikir ve aksiyonunu tezgâhlamanın ana kalıbıdır. 
• 
Bu eser... İnsan ve toplum meselelerine "Kurtuluş Yolu" hakikatine uygun olarak yanaşabilmenin "ilmî" hâlidir. Ve, bilerek veya bilmeyerek İslâm'a hainlik edenleri enselemenin biricik anahtarıdır.
• 
Bu eser... Gerçek İslâm aydını olabilmek için gerekli "zarurî" şuurundur. Ve, dava uğruna nasıl olsa geçilmek mecburiyetinde olunan "zarurî" dururken, faydasız "kolay"a sapanları reddedicidir. 
• 
Bu eser... İslâm'ın hakikatiyle görünmesi davasında samimi ve sadık her ferde, kendi iç dünyasında İBDA diyalektiğini istemiş bir yan bulmak hakkını tanır. 
• 
Bu eser... İslâm'ın hakikatini şu veya bu sebeple görememiş ve bu yüzden müslüman olmamış her ferde, kendi iç dünyasında İBDA'yı beklemiş ve "İslâma muhatap anlayış" olarak bunu istemiş bir yan aramak hakkını verir. 
• 
Bu eser... Dünyalar arası muhasebe ve murakabeye girişin cümle kapısında, nefsimizi hesaba çekişin, ne idüğümüzün ve ne yapmak istediğimizin çerçevesidir.
• 
Bu eser... Evet; bu eser o eserdir ki, bugüne kadar içtimaî plânda elverişsiz noktalardan ve ne yapacağını aslında kendi de bilmez müslüman geçinen camianın, "topluluk hakikati"ni temin cehdinindir.

***

ibda diyalektiği, isminden de anlaşılacağı üzere ibda fikriyatının çizgilerini ve çerçevesini izah ediyor; bu izah edilirken, kendi zaviyesinden ve düşman zaviyesine kadar bir çok cephenin nefs muhasebesini yapması da gayet dikkat çekici. 


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.