23.04.2012, 12:05

BİR KAHRAMANA VEDA ETMEK

 Bir haftadır elimiz yüreğimizde idi, orada kaldı. Kardeşimiz, gönüldaşımız, dava arkadaşımız Nuray Zor, hepimize “nasıl yaşanır?”ın cevabını vererek Allah’ın rahmetine kavuştu.
Hayatının her ânını davası uğruna harcayan, İBDA Mimarı Salih Mirzabeyoğlu’nun “kızım” hitabına mazhar olan, dava aşkı ve heyecanını bir ân bile kaybettiğine şahid olmadığımız, imân, samimiyet, fedakârlık timsali gönüldaşımız Nuray, Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen dava arkadaşlarının omuzlarında ebedî istirahatgâhına yolcu edildi.
Onu, hayatındaki onca zorluğa rağmen güçlü duruşunu, her eylemde en ön safta yer alışını, “Allah’tan başka kimseden korkmam” edasıyla dik duruşunu unutmayacağız...
En son, Bolu Cezaevi önünde “Noel Baba Operasyonu”nu protesto etmek için birlikteydik. Yine en önde saf tutmuştu. Yorgundu, sorunca, “soğuk algınlığı, üşütmüşüm” diyordu. Bugün (13 Şubat 2012) sevgili Emel’in (Zor) evindeki taziyede konuşulurken işittim: “Niye gittin o hâldeyken Bolu’ya?” diye sorulunca, “gitmesem içimde kalırdı” demiş... Bu onun hayatı idrak ediş biçimiydi. Davası onun için “sofrada tuzluk” değil, tüm hayatıydı.
Bir kahramana veda etmek kolay değildir, Nuray’a veda etmek hiç kolay olmadı; tek tesellimiz, onunla yeniden buluşacağımız asıl dünyaya, onun gibi yaşayarak gidebilme ümidimiz.
Kalbimize bir nebze ferahlık veren son bir anekdot:
Haberi aldığımız akşam, dört yaşındaki oğlum Hasan Mirza’ya neden üzgün olduğumu anlatmak zorunda kaldım. Şöyle teselli etti: “Üzülmene gerek yok, Allah’ın yanına gidince uyanır zaten!”
Nuray’ımıza Allah’tan rahmet, başta kıymetli eşi Ünsal Zor ve can yoldaşı sevgili Emel Zor olmak üzere, camiamıza sabır diliyoruz.
 
HAKKINDA YAZILANLAR
İnternette onlarca taziye mesajı yayınlandı hakkında, onlardan seçtiğimiz birkaçı:
 - “İslâmın emir subayı BÜYÜK DOĞU – İBDA’nın mümtaz ve örnek bir mücahidesi olarak kalblerimizde ve tarihimizde en güzel yerini aldın. Âdeta şehadet ayı olan bir Şubat günü şehadet şuuruyla inşallah ki şehîde olarak Hakk’a yürüdün. Hep vakurdun, hep metin, hep Rabb’e teslimiyetçi…
Sevgili Nuray; zordu bugünü yaşamak, zor bunları yazmak… Ve sen davamızda ZOR olanı seçtin, ZOR olanı başardın. Bizim için de ZOR seni uğurlamak… Sana güle güle demek…
Birgün buluşacağız inşallah, sadece sen bizden erken ve önce vardın o kapıya. Rabbim o kapıyı nurdan hâlelerle açsın sana inşaallah. Peygamber Efendimiz’in sancağı altında NUR (dan bir) AY olarak nasiblen inşaallah.
Rabbim eşine, ailene, dostlarına, bizlere sabırlar ihsan etsin; camiamızın başı sağ olsun.” (Fatma Parmaksız)
***
- “Bugün yüreğimize kor düştü... Muhterem gönüldaşımız, çilekeş kahramanımız Nuray Zor hanımefendiyi kaybettik. İBDA camiası olarak sessizce ağlamak istediğimiz bir gün... Allah, merhume gönüldaşımıza en ziyâde rahmet eylesin; kıymetli dostumuz, çilekeş gönüldaşımız Ünsal Zor ve yakınları başta olmak üzere, hepimize sabırlar ihsan etsin... Unutmayacağız, unutturmayacağız, Nuray hanımefendiyi hep ama hep arayacağız.”
İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn.” (Akademya Fikir-İlim Sanat Platformu)
***
- “Nuray zor denince aklıma hep 25 Ocak 2000 yılında Metris’e operasyon yapılırken dışarda Metris’e doğru vakurlu bakışını ve içerdeki arslanlar için elindeki tesbihle küffara karşı “ya Cabbar ya Kahhar ya Müntakim” zikrini çekişi geliyor aklıma. Bu ânın fotoğrafını bir gazete karalamıştı. O zaman mücadelenin en ağır şartlarında bile arslanlar gibi oradaydı. Mücadelenin her türlü çilesini çeken, dertlenen bir yiğitti ve o bir şehîdedir. Allah ailesine ve eşi Ünsal Zor’a sabır ihsan eylesin, âmin...” (Yakup Köse)
***
- “Nuray Zor: "Er yürekli kadın!"... Kadınların katıldığı her eylemde başı çekenlerden, her kavgada en önde olanlardan... Davanın temel taşlarından... 1999'da Salih Mirzabeyoğlu gözaltına alındığında, Emel hanımla birlikte şubeye baskın vermiş... "O'nu bırakın, bizi alın!"... Böyle bir kadın... "Başkalarının müdafaayı bile bırakacağı şartlarda onlar taarruza kalkardı"... Baştan ayağa iman, samimiyet, fedakarlık... (...)
"bir dişi arslan yürüdü sonsuza
bir büyük kahraman kaybetti dünya
mekanın cennet olsun Nuray abla!" (Ekşi Sözlük - Yerleyeksan)
***
- “Değerli Gönüldaşımız Nuray Zor Hakk'ın rahmetine kavuştu. Ömrünün her dakikasını davamızın yolunda harcamış gerçek bir dava insanı olarak hepimize örnek oldu. Allah mekanını cennet etsin. Büyük bir kahramanı kaybettik, ayrılmak çok zor olacak...” (Karınca Fikir Sanat Platfromu)
 
 
Yorumlar (0)
3
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak 06:49
Güneş 08:18
Öğle 13:20
İkindi 15:49
Akşam 18:11
Yatsı 19:35
Günün Karikatürü Tümü