• DOLAR 19,05 %0.13
  • EURO 20,51 %-0.63
  • G.ALTIN 1.211,97 %-0.66
  • BİST100 5.031,98 %-0.59
  • BITCOIN 27.749 %-1.8
  • ETHERIUM 1.747 %-3.6
İstanbul
10°
Mevlüt Koç

Tüm Makaleleri

Mevlüt Koç

Hayatı düzenleyen kurallar bilime değil, dine aittir

“İnsan düşüncesinin Mutlak İdeal Değerler” ölçülerinin denetimi dışındaki “ideal değerler” arayışı ne kadar abesle iştigâlse, hakikate ulaştırmayan keşif, fetih ve icâdlarla övünmesi de o kadar anlams...

Sıradanlaşmanın ve sıradanlaştırmanın ağır bedeli

Bugün insanlık olarak netameli bir süreçle karşı karşıyayız ve sonumuzun ne olacağı da belli değil. Sanki, insanlığı tümüyle yıkıma sürükleyecek bir çağın hazırlıkları yapılıyor.

Bilginin sahteliği ve Batı'nın tekelindeki bilim

Batı bilimciliğinin radikal bir yenilik mahiyetinde sunduğu pek çok bilgi, keşif ve buluş hem şaibeli hem tehlikelidir; yapıcı değil, yıkıcıdır, aksi ispatlanana kadar da yanlıştır.

Batı medeniyeti, evrensel değerler yalanı ve kurtarıcı fikir

Hakikate ulaşmaya çalışan insana yaraşan yegâne şey; bilginin tek, çokluğun bilenende olduğunu ve tek olan bilginin Allah ve Resûlü’nün bildirdikleri olduğunu bilmek, Mutlak Ahlâk’ın timsâli Allah Res...

Sanat inkârın değil, inanmanın yeridir

Sanat insanı Mutlak Sanatkâr'a ulaştıran bir köprüdür. Gerçek sanatçı da, eşyada kendisini ikaz eden işareti kavrayıp varlığın birliğine şahitlik edendir.

Tesettür ve estetik

Tesettür, yani örtünme her şeyden önce dinî bir vecibe, sonra siyasî bir tercih, son kertede, iç âlem düzenini tertip peşindeki insanın kendine has bir estetik geliştirme sürecinin parçasıdır.