Ella Fitzgerald, 1917 yılında Virginia'da dünyaya geldi. 1996 yılında ölümüne kadar dünya çapında tanınmış bir caz şarkıcısı olarak kariyerini sürdürdü Fitzgerald. Çocukluğu boyunca müziğe olan sevgisiyle tanınan Ella, New York'ta Apollo Tiyatrosu'nda düzenlenen bir yarışmada birincilik kazanarak parladı.

Ella Fitzgerald, caz müziği tarihindeki en önemli sanatçılardan biri olarak kabul ediliyor. İlk albümü "Ella Fitzgerald Sings" 1950 yılında yayınlandı. O tarihten itibaren caz müziğin efsaneleri arasına girdi sanatçı… Ella; caz, blues, soul ve pop gibi birçok tarzda şarkı söyledi. 1960’lar onun kariyeri için harika geçti.

Ella Fitzgerald, kariyeri boyunca 14 Grammy ödülü kazandı ve 1994 yılında Ulusal Sanat Madalyası'na layık görüldü. Ayrıca Amerikan Ulusal Müzikal Tiyatro Ödülü, Down Beat Readers Poll Ödülleri ve NAACP İcra Kurulu Ödülleri de dahil olmak üzere pek çok sahnede takdir edildi.

Ella Fitzgerald'ın coşkulu sesi, müziği sevdiren ve caz dünyasını dönüştüren birçok sanatçıya ilham kaynağı oldu. Onun icra ettiği şarkılar, caz dünyasında bugüne kadar en çok dinlenen ve etkileyici şarkılardan bazıları haline geldi. Ella Fitzgerald'ın mirası, müzik dünyasında hala canlılığını koruyor. Nitekim ona "Queen of Jazz" diyorlar.

Fitzgerald, yüksek teknik becerileri, güçlü vokali ile öne çıktı. Müzikal kariyeri boyunca pek çok ünlü isimle işbirliği yaptı… Aralarında Duke Ellington, Louis Armstrong, Count Basie ve Frank Sinatra gibi önemli isimler yer aldı.

Ayrıca, 1985 yılında Grammy Ödülleri'nde “Hayat Boyu Başarı Ödülü”ne layık görüldü. Onun müzikal mirası, bugün bile hayranlıkla yâd ediliyor.

Dönemin ABD'sinde ırkçılık çok yaygındı ve Fitzgerald, ülkenin güneyindeki ayrımcılıkla mücadele eden sivil haklar hareketinin önde gelen figürleri arasındaydı. Ayrıca Fitzgerald, müzik kariyerinin yanı sıra birçok sosyal sorumluluk projesinde de yer aldı ve 1960'larda ırkçılık karşıtı mücadelede aktif olarak yer aldı.

Fitzgerald, birçok ırkçılık karşıtı örgüte bağış yaparak ve konserlerinde sosyal adaleti destekleyen şarkılar söyleyerek ırkçılıkla mücadelede aktif rol aldı.

1955 yılında Emmett Till adlı bir Afro-Amerikan genç öldürüldü. Emmett’in emniyet güçleri tarafından işkence edilip öldürülmesine tepki olarak, siyahların haklarına saygı gösteren bir bildiri yayınladı Fitzgerald.

1960'larda, Fitzgerald, Martin Luther King Jr. ve diğer sivil haklar liderleriyle bir araya geldi ve hak eşitliği için mücadele eden protestolara katıldı. “Cazın Kraliçesi” 1963 yılında Washington, DC'de gerçekleşen "Benim Hayalim" konuşmasını da içeren "Büyük Protesto Yürüyüşü"nde performans sergiledi.

Fitzgerald, özgürlük, eşitlik ve insan haklarına olan bağlılığıyla, bir müzisyen olarak sosyal sorumluluklarını yerine getirmenin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.

Mutluluğa hasret kaldığımız bugünlerde, Fitzgerald’ın “Get Happy” isimli şarkısından bir demet paylaşmak istiyoruz:

“Kıyamet Günü için hazırlanın

Nehrin karşısına gidiyoruz

Günahlarını gelgitte yıka

Diğer tarafta her şey çok huzurlu

Dertlerini unut ve sadece mutlu ol

Tüm endişelerini kovalasan iyi olur

Şükürler olsun! Hadi mutlu ol

Şükret, şükürler olsun!

Kıyamet günü için hazırlanın”