14.01.2020, 17:53

Kasım Süleymani Suikastı Vesilesiyle

ABD’nin hava saldırısı neticesinde Kasım Süleymani öldürüldü. Bunun İsrail’in tavsiyesi olduğunu düşünüyorum. ABD, bunun bedelini ağır bir şekilde ödeyecektir. Sadece ABD’de değil, her yerde vurulacaklar. Aptalca... Bunu İsrailliler istedi ve arkasında onlar var bence. İnfazı Amerikalılar gerçekleştirdi; fakat Amerikan ordusu bu kadar aptalca bir harekette bulunmaz. Bunu yapmak menfaatlerine ters. Irak’ta baskı altında kalacaklar. Bölgenin önemli gücü Türkiye, bu konudaki pozisyonunu gözden geçirecektir. Çünkü Erdoğan son derece akıllı ve iyi bir politikacı olarak İran ile başta ekonomik olmak üzere iyi ilişkilere sahip. Her neyse, ne olursa olsun en iyisi ümit etmeli, en kötüsü için hazır olmalıyız.

ABD’nin İran’a doğrudan saldırabileceğini veya savaş ilan edeceğini düşünmüyorum. Çünkü Amerikan Kongresi bunu desteklemeyecektir. Bir kaç gün önce Rusya ve Çin, İran ile birlikte Basra Körfezi’nde bazı önlemler aldılar. Bu sebeple ABD, İran’a saldırmak konusunda son derece dikkatli olacaktır. ABD’nin herhangi bir hamlesi Suudi Arabistan’ın tamamen ortadan silinmesine sebep olur. Ne söylediğimi çok iyi biliyorum; Suudi Arabistan yok edilir. Açıkçası bu benim uzun yıllardır beklediğim şey... Belki de Humeyni İran’a dönüp Şii devrimini gerçekleştirmeden önce dahi Siyonist destekçisi Suud’un hakettiğini bulmasını bekliyorum.
Suudi Arabistan yöneticileri Siyonist hainlerdir. İkiyüzlü münafıklardır. Müslüman gibi davranmaktadırlar. Suudi Arabistan hükümetinin en iyi müttefiki İsrail’dir. Mekke, Medine ve tüm Arap Yarımadası’nı mutlaka özgürleştirmeliyiz. 

Saddam Hüseyin iyi bir adamdı. Şii Farslılardan nefret ederek hata ettiği düşünüyorum. İran’a ilk kez 1975’in Temmuz ayının başlarında Irak’tan geçtim. Bu tarihlerde Irak nüfusunun resmî olarak yüzde 70’i Sünni’ydi. Zannediyorum Arap nüfusun yüzde 60’ı ise Şii’ydi. Ülkede azımsanmayacak bir Kürt nüfus ile bölgeye Müslümanlardan da önce gelmiş azınlık Hıristiyanlar da yaşıyordu. 

Şiiler, Hz. Ali’nin Şiilerin ilk imamı olduğundan bahsederler. Bu bariz bir hatadır. Hz. Ali, henüz Şiilik bir inanç olarak ortaya çıkmadan önce bir Haricî tarafından suikast ile şehid edilmiştir. Ne yazık ki bugün iktidarda olan Sünnî hükümetlerin bir çoğu hain. Buna mukabil, inanç bakımından problemleri olan İran ve Irak’taki Şiiler ile nüfusunun büyük çoğunluğu Şii olan Lübnan’daki Hizbullah vatanperver ve devrimci. Tarihî düşmanlıklara ve itikadî farklılıklara rağmen, emperyalizm ve Siyonizmle mücadele bakımdan Şiileri bir çok Sünnî organizasyona tercih edebileceğimizi düşünüyorum.

Savaş her geçen gün daha kötü bir hal alacak. Farklılıklara rağmen ABD ve Siyonist İsrail’e karşı tüm Müslümanların bir arada durması ve konumlanması gereken bir sürece girdiğimizi düşünüyorum. Prensipleri için ölmekten korkmayan insanlara ihtiyaç var. Siyonistler sadece öldürmek için değil, katliam yapmak için geliyorlar. 
Bugüne kadar bir çok Amerikan askeri öldürüldü. ABD’de de saldırılar gerçekleşip insanlar ölecektir. Maalesef bu insanlar arasında masumlar da olabilir. Bundan yıllar önce, ilk seçildiği zaman, hatta aday olduğu zaman, Trump’ın tarihin en iyi Amerikan başkanı olacağını söylemiştim. Evet, o seçilmiş en iyi Amerikan başkanıdır. Amerikan halkı çalışkan ve saygıdeğer bir toplumdur; fakat Amerikan hükümeti kendi halkını ve dünyanın geri kalanını sömürür. Trump, Amerikan emperyalizminin ne olduğunu açıktan göstermesi bakımından en iyi Amerikan başkanıdır. Doları rezerv para haline getirip dünyayı bunu kullanmaya zorlarken özel bankacılık sistemi ile de bunu legal olarak kontrol altında tutmakta ve insanları tuzağa çekmekteler. 

Mevzumuza dönecek olursak; Süleymani’nin öldürülmesi hem bölge, hem de dünya için büyük bir hata. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin M. Kemal’den sonraki en büyük lideri. Atatürk, farmason olmasına ve garip bir özel hayatı olmasına rağmen Türkiye’nin kurucusu. Şuraya geleceğim; Erdoğan çok önemli bir karar aşamasında. İran ile savaşmak Türkiye’nin çıkarına değil. Türkiye ve İran yüzyıllar önce çizilmiş sınırlara sahip iki ülke. Büyük Türk imparatorluğu, sınırları içerisinde bulunan tüm azınlıklara saygı gösteren bir devletti. Politik olarak önemli bir cendereden geçen Türkiye’de Erdoğan’ın çok önemli kararlar alacağı bir dönem yaşanıyor. Bu kararlarda Türkler ile Kürtleri birlikte düşünmesi gerekiyor. Kürtler başta Türkiye olmak üzere, İran, Irak ve Suriye’de önemli bir nüfusa sahipler. Hak olarak bu devletlerden toprak alarak bağımsız bir devlet kurma iddiasındalar. Bazıları Siyonist ve emperyalistlerle işbirliği içerisinde olsa da tümünün öyle olduğunu söyleyemeyiz.

Kürtler Irak’ta resmî bir siyasî yapıya sahipler. Dürüst ve onurlu bir adam olan Saddam Hüseyin Kürtlere karşı politikası bakımından eleştirilebilir; fakat ben kendisine saygı duyuyorum. Zira benimle hep dayanışma içerisindeydi. Yaptığı politik bir hata onun hayatına mâl oldu. İsrail’e füze saldırısı gerçekleştirmiş bir liderdi ve bunu hayatıyla ödettiler. Kendisi Arap milletinin menfaatlerini önceliyordu. Araplar bölgenin en eskileri. Irak’ın işgalinin ardından bölgede derin acılar yaşıyorlar. Siyonistler, onlar gibi nükleer silahlara sahip olmamasına rağmen Müslümanlardan korkuyorlar. Cezaevinde olmama rağmen benden dahi çok korkuyorlar; fakat bizim bir korkumuz yok.
Suriye’de binlerce insan hayatını kaybetti, göç etmek zorunda kaldı. Siyonistlerin de bir takım emellerinin olduğu bu bölgede Rusya, Esad ile iyi ilişki içerisinde olup bazı şehirleri bombaladı ve bombalamaya devam ediyor. Rus devleti Suriye’de İsrail ile aynı noktada bulunmuyor ve hatta burada zaman zaman karşı karşıya geliyorken iki devletin (Rusya-İsrail) son derece iyi ilişkilere sahip olması da garip. Savaş tüm bu gariplikler ve karışıklıklar içerisinde devam ederken ümidimiz ve beklentimiz zaferin bizim olması yönünde!
 
Allahü Ekber!
04.01.2019

Baran Dergisi 678. Sayı
 
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü