Bruno Bréguet hakkındaki iddiaları Av. Güven Yılmaz vasıtasıyla Çakal Carlos’a sorduk…çakal

Read to English

S: Bu hafta size özel bir soru sormak istiyoruz. Geçen ay The Times gazetesinde Bruno Bréguet ve sizin hakkınızda bir yazı çıktı. Geçen hafta da aynı konu Jason Burke tarafından Guardian'a yazıldı. Yazıda Adrian Hänni tarafından yazılan ve Bruno ve sizinle ilgili olan bir kitaptan bahsediliyordu. Hänni, Bruno'nun CIA için çalıştığını ve sizinle ve operasyonlarınızla ilgili bilgileri satarak binlerce dolar kazandığını söylüyor. Dahası, Bruno'nun sizi Fransız İstihbarat Servisi'ne sattığını iddia ediyorlar. Bu iddialar hakkında bir yorumunuz olup olmadığını merak ediyoruz?

C: Evet, kitabı biliyorum. Bu iddialar saçmalıktan ibaret. Bréguet CIA için çalışmıyordu. O iyi bir adamdı. Yunanistan'da tutuklandı ve Avrupa'nın güneyindeki Sovyetlerin eski ana hava üssünde sorgu sırasında kazayla öldürüldü. Benim elde ettiğim bilgi bu yönde. Onu kimin öldürdüğünü ise net olarak bilmiyorum; ama Macaristan emniyetinden biriydi.

Eğer Bréguet CIA için çalışıyor olsaydı, bütün bu saçmalıklar asla yaşanmazdı, yani sorgu sırasında kazayla öldürülemezdi. Eğer CIA için çalışıyor olsaydı, hiç kimse bu adama ihanet edemez ya da onu yakalayamazdı. Eğer CIA'de çalışıyor olsaydı yahut da CIA’ye sızmış olsaydı, birçok kişi yakalanırdı. Ama benim dışımda hiç kimse yakalanmadı. Yani, bunların hepsi saçmalık.

Adrian Hänni'den bir mektup aldım. Ona cevap yazmam gerekiyor, Bruno Bréguet ve kitap hakkında benimle konuşmak istiyordu. Bruno Bréguet hakkında konuşmak için benimle görüşmek istedi ve ben de ona cezaevi yöneticileri izin verirse gelebileceğini söyleyeceğim.

Bruno Bréguet Filistin direnişinin bir kahramanıydı, büyük ve önemli bir adamdı. Şimdi onu bir hain gibi göstermeye çalışıyorlar. Eğer hain olsaydı Yunanistan'da tutuklanamazdı. Ve istediği her yerde ortaya çıkabilirdi, biliyorsunuz kendisi bir İsviçreli ve İsviçre'de ona karşı hiçbir suçlama olamazdı. Neresinden bakarsanız bakın iddialar tam bir saçmalık.

Yunanistan'da tutuklandığını söyledim. Atina'daki bir hapishanenin gardiyanlardan bilgi aldık. Gardiyanların bizi bilgilendirdiğine şaşırmış olabilirsiniz; ama gardiyanlar bize Bruno Bréguet’yi orada, hapishanede gördüklerini söylediler. Bréguet hain olsaydı, Yunanistan’da bir hapishanede olmazdı.

Tutuklandıktan sonra hainleşti diyelim, tamam… Öyleyse nasıl kazayla öldürüldü, ve neden onu, ölümünü saklamak zorunda kaldılar? Öyle olsaydı saklamaya gerek kalmazdı değil mi? Tekrar söylüyorum, o bir İsviçreli ve eğer iddialar doğru olsaydı İsviçre'de yaşamayı tercih ettiği takdirde kimse onu rahatsız etmezdi.

Her neyse, Dr. Adrian Hänni bu kitabı yazdı ve beni görmek istiyor. Onu görüşmek için davet edeceğim, eğer izin verirlerse, memnuniyetle görüşeceğim. Bir avukatsa, onu avukatım olarak gösterebilirim ve böylece rahatlıkla gelebilir. Bunları ona yazacağım.

Her neyse, biliyorsunuz, hapishanede geçen bunca yıla rağmen bizi rahatsız etmeye devam ediyorlar. Ben hapisteyim; çünkü Chavez Venezüella Devlet Başkanı iken Fransa Devlet Başkanı benim serbest bırakılacağıma dair söz verdi ama sözünü tutmadı. İhanete uğradım ve hâlâ buradayım. Fransa Cumhurbaşkanı beni serbest bırakmadı. Yedi kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edildim. Bir değil, iki değil, tam yedi kere... Üstelik söz konusu eylemlerde işlenen suçlar zaman aşımına uğramasına rağmen, üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen, aleyhimde hiçbir şahit ve delil olmamasına mukabil cezaevindeyim. Mesela benim için kurdukları özel mahkeme, terörle mücadele mahkemesi daha önce yoktu. İşte buradayım, hapisteyim, zorla alıkoyuluyorum; ama hâlâ çoğu insan bana çok saygı duyuyor. Elbette bazı hainler var, Arap kökenli olanlar da var. Niçin bana karşı olduklarını bilmiyorum; muhbir olmalılar. 

Bekliyorum ve ümitvârım!

Allahü Ekber!

15.04.2023