Günümüz insanı teknolojinin getirmiş olduğu rahatlık ile modern hayatın getirmiş olduğu zevk anlayışı neticesinde maddi eksenli bir hayat yaşamaya başlamış, bunun sonunda ise kolay yoldan maddi kazanç yollarına rağbet artmıştır. Özellikle internetin gelişimi sanal kumara ulaşma noktasında bir yol açmıştır. Ben rahat yaşayamadım, bari evladım rahat yaşasın diye iyi niyetle düşünen ebeveynlerin de çocuklar üzerinde olumsuz etkisi olmuş, bu durum da kolay, zahmetsiz para girişimi hayallerini artırmıştır. Yine sosyal medya zengin insanların lüx yaşantılarını paylaşması da kolay paraya olan rağmeti artırmıştır.

Kolay ve rahat yaşantı, kolay para kazanma düşüncesini de zihinlere yerleştirmiştir.

Kumara başlangıç ve serüveni...

Kumara başlayan insanlar, ilkin düşük miktarlarda oynamaya başlasalar bile ilerde "düşük oynamanın, düşük kazanma olduğunu" bildikleri için daha yüksek miktarda kumar oynama durumu oluşuyor. Daha sonra yüksek miktarda para kayıpları sonucu kişi, "en azından zararımı kapatayım" mantığı ile yine kumar oynayarak daha fazla kaybetme durumları oluşuyor. Özellikle yapay zeka yardımını kullanan sanal kumar siteleri, ilkin kişiye kazandırarak kişiyi daha yüksek oynamaya teşvik ediyor.

Kumar öyle bir döngüdür ki kişi kazandığı vakit daha fazla kazanmak, kaybettiği vakit ise zararımı kurtarayım mantığı ile yine kumar oynama gibi her türlü kumar oynamaya girişiyor. Kazansa veya kaybetse bile... 

Özellikle gençler üzerinde büyük tehlikeler oluşturuyor. Çünkü gençlere kısa yoldan para kazanmak daha cazip geliyor. Oysa birçok zengin insan ya çırak/usta ilişkisi ya da aileden gelme şirket yönetim ile tecrübe aktarımı sonucu zengin olma veya ilgili alan ile ilgili üniversite, uzun yıllar okuma, araştırma ile yeni arge çalışmaları ile zengin oluyor. Oysa hiçbir zengin, bir kereden, kolay yoldan para kazanmamıştır. İnanmayanlar zengin insanların kendilerini anlattığı videolara bakabilir.

Ne yapmalı?

Kaçak kumar yerlerini gizli açanlar ile ilgili bilgi verenlere para teşvikli ihbar sistemi getirilmeli.

Kumar tecrübesi yaşamış insanlara seminerler verdirilmeli...

Kumara giden yollar kapatılmalı. İddia, bahis, yılbaşı çekilişi gibi etkinlikler yasaklanmalı.

Lise çağındaki gençlerde tasarruf, yatırım gibi dersler eklenmeli ve teşvik edici insanların hayatlarını anlatan seminerler verilmeli ve bizzat bu kişiler çağrılmalı.

Kumar reklamı verilen internet siteleri kapatılmalı, kaçak girişleri de engellenmeli.