ETİK’iniz batsın!

Ne bizi ne Erdoğan’ı yorun, “sağlık sebepleriyle görevden affınızı” isteyen dilekçeyi bir an önce verin ve şirketlerinizin başına dönün!

Anadolu 21.04.2021, 00:42 21.04.2021, 01:12
ETİK’iniz batsın!

Topa girmemeye, doğrunun yalanda kullanımı olma ihtimali sebebiyle bakan ve bakanlığın açıklamasını beklemeye karar vermiştim. Tek taraflı değil, her tarafın beyanı ortaya çıktıktan sonra kıymetlendirme yapmanın makul olacağını düşündüm.

Bakanlık ve tabii olarak bakan da konuştuğuna göre, engel kalmamış oldu. Gelelim mevzuya!

***

Tabii ki Odatv’de okuduk herkes gibi haberi. Habere göre, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan kendi şirketinden başında olduğu bakanlığa pandemi malzemesi satmıştı. Kanon Mühendislik ve Nanoksia Bioteknoloji şirketlerinin bakan Ruhsar Pekcan ve kocası Hasan Pekcan’a ait şirket olduğu ve bu şirketlerin bakanlığa 1,500,000 milyon tutarında dezenfektan sattığı iddia edilmişti. Aynı şekilde haberde Türkiye İhracatçılar Meclisi/TİM ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne -ki bu kuruluşlar da bakan/lık ile irtibatlıdır- malzeme sattığı belirtiliyordu.

Haber karışık veya özel olarak karışık yazıldığından, iki kuruluşa ait fatura ve rakamlar ortadayken bakanlığa ait fatura olmaması, bekleme sebebimizdi.

Bugün (20 Nisan 2021) bakan/lıktan yapılan açıklama soru işaretlerini kaldırdı.

“- 27 Şubat-23 Aralık 2020 tarihleri arasında, Karon Mühendislik ve Nanoksia Biyoteknoloji şirketlerinden Bakanlığımızca 1,5 milyon TL ile 9 milyon TL arasında dezenfektan alımı yapılarak fatura kesildiği yönündeki gerçekle hiçbir alakası olmayan iddialar kamuoyunu yanıltacak şekilde asılsız ve çarpıtılmış olarak yansıtılmaktadır.”

Bakan/lık 1,5 milyon ile 9 milyon rakamlarını “gerçekle hiçbir alakası olmayan asılsız ve çarpıtılmış” iddia olarak nitelemiştir.

Peki bakan/lığa göre gerçek nedir?

Şudur:

“- …. Nitekim pandemi döneminde, Bakanlığımızca KDV hariç toplam 6.556.816,78 TL tutarında salgınla mücadeleye ilişkin maske, alkol bazlı dezenfektan, siperlik, eldiven gibi ürün tedariki yapılmışken, KDV Hariç 507.880 TL’lik dezenfektan Nanoksia Biyoteknoloji firmasından ilgili mevzuatın emredici hükümleri çerçevesinde gerekli tüm ürün/fiyat araştırmaları yapılarak, piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, üretici Nanoksia Biyoteknoloji firmasından yapılan 507.880 TL’lik dezenfektan tedariği, direkt üretici firma yerine en iyi fiyat veren ikinci firma tarafından temini gerçekleşseydi 853.600 TL’ye tekabül edecektir.”

Görüldüğü üzere, bakan/lık, Nanoksia Biyoteknoloji şirketinden mal aldığını kabul etmiş, rakamın iddia edildiği gibi olmadığını kaydetmiş ve 597.880lık mal alımı yapıldığını açıklamıştır.

Devamında da şunu kaydetmiş bakan/lık:

“- Diğer taraftan, haberde yer alan faturalarda belirtilen ve Bakanlığımıza bağlı olmayan kurum ve kuruluşlarla adı geçen firmanın gerçekleştirdiği ticari faaliyetleri; etik dışı bir çıkar ilişkisiymiş gibi göstererek Bakanlığımızla irtibatlandırmaya çalışmak, kamuoyunu bilgilendirme gayesinden ziyade farklı amaçlara hizmet etmektedir.”

***

Madde madde yazalım gerçekleri:

1- Bakan/lık Nanoksia Biyoteknoloji şirketinden 507.880 ’lık mal aldığını kabul etmiştir.

2- Haberde geçen TİM ve TOBB’un bakanlık “kurumu olmadığını” kaydetmiş, bu iki kuruluşa kesilen faturaları kabul etmiştir.

3- TİM ve TOBB “ticaret” ile uğraşanların teşekkülü olduğuna ama bakanlığa ait bir KİT olmadığına göre “irtibat ve iltisaklı” olduğuna hak vermek gerekmektedir.

4- TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı iken 11 Temmuz 2018’de CB Sisteminin ilk kabinesine ticaret bakanı olarak Ruhsar Pekcan’ın atandığını unutmamak gerekiyor; “bakanlığımıza bağlı olmayan kurumlar” ifadesine de bu gözle bakın!

5- Bakanın eşi “Keşanlı” Hasan Pekcan’a hiç gelmedik, gelmeyelim. Bakanın kendisinin bu “irtibatları” ve şirketinden kendi bakanlığına mal satışı yapıldığını kabulü yeter.

6- Bakan/lık açıklamasında, “…haberde yer alan faturalarda belirtilen ve Bakanlığımıza bağlı olmayan kurum ve kuruluşlarla adı geçen firmanın gerçekleştirdiği ticari faaliyetleri; etik dışı bir çıkar ilişkisiymiş gibi göstererek Bakanlığımızla irtibatlandırmaya çalışmak” derken, sadece demogoji yapmaktadır, kaldı ki “bağlı olmayan kurumlara ticari faaliyet” etik dışı değil ise, burada esas olan 507.880 ’lık bakanlığa kesilen faturadır, mefhum-u muhalifi olarak bunun etik dışı olduğunun kabulü ortadadır.

7- Muteber insan olarak bakanlık koltuğunda oturmak niye yetmez de, hala yönetim kurulunda bulunma şehvetinin hatasıyla bir de kendi bakanlığınıza ve irtibatlı kurumlara, az önce başkan yardımcısı olduğunuz kurumlara mal satarsınız?

8- Ne bizi ne Erdoğan’ı yorun, “sağlık sebepleriyle görevden affınızı” isteyen dilekçeyi bir an önce verin ve şirketlerinizin başına dönün!

Notlar:

1)

https://odatv4.com/kendi-bakanligina-mal-satan-bakan-16042129.html

2)

https://ticaret.gov.tr/haberler/basin-aciklamasi

3) https://www.habertrak.com.tr/trakyadan-bakan-cikti-h38313.html

Haber-Yorum: İbrahim Haceviç

Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 13:03
İkindi 16:29
Akşam 19:13
Yatsı 20:33
Günün Karikatürü Tümü