Harp Okullarına Girişte 'İrticai faaliyetlere Karışmamış Olma' Şartı Kaldırıldı

Subay ve astsubay yetiştiren Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na giriş şartları arasında yer alan 'irticai faaliyetlere karışmamış olma' ifadelerinin kaldırıldığı ortaya çıktı

Anadolu 24.03.2021, 15:56
Harp Okullarına Girişte 'İrticai faaliyetlere Karışmamış Olma' Şartı Kaldırıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) subay ve astsubay yetiştiren Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na giriş şartları arasında yer alan 'irticai faaliyetlere karışmamış olma' ifadelerinin kaldırıldığı ortaya çıktı. 28 Şubat sürecinde Müslümanların orduda yer bulmasını engellemek maksadıyla yürürlüğe konulan, o günden beri Müslüman Anadolu evlatlarının orduda görev yapmasını engellemek ve hasbelkader orduda yer bulmuş Müslümanları tasfiye etmek için kullanılan 'irticai faaliyete karışmamış olma' şartı kaldırıldı.


Cumhuriyet'in haberine göre; Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları Yönetmeliği ile Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksekokulları Yönetmeliği Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Bu yönetmeliklerle 2001 tarihli Harp Okulları Yönetmeliği ve 2003 tarihli Astsubay Meslek Yüksek Okulları Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.


Habere göre, önceki yönetmelikte giriş koşulları arasında sayılan “Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin, tutum ve davranışları ile yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması” şartı yeni yönetmelikte yer almadı.


Bunun yerine önceki yönetmelikte olmayan “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu'nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da bunlarla irtibatı olmamak” hükmü giriş koşullarına eklendi.


Müsbet bir adım olmasına mukabil daha önce Kemalistler ve FETÖ’cüler tarafından belirlenen milli güvenliğe karşı yapıların kimler olduğunun da yeniden düzenlenmeye muhtaç olduğu aşikâr. 

Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 15 Nisan 2021
İmsak 04:47
Güneş 06:18
Öğle 13:09
İkindi 16:52
Akşam 19:50
Yatsı 21:16
Günün Karikatürü Tümü