ÖSYM Yanlış Hesaplamış!

Sınav yerine 15 dakika erken gelme zorunluluğu koyan ve böylece birçok insanı mağdur eden 'titiz' ÖSYM, LYS sonuçlarını hatalı hesapladı ve böylece binlerce aday herhangibir programa yerleşemedi.

Anadolu 12.08.2017, 20:10 15.08.2017, 10:06
ÖSYM Yanlış Hesaplamış!

Türkiye'de puan hesaplama ve onun etrafında oluşan "Yanlış hesaplandı" "Düzeltildi" atraksiyonlarıyla ve FETÖ kadrolarıyla hatırlanan ve sınav merkezine 15 dakika önce gelme zorunluluğu getirerek dakikalar, belki saniyelerle sınavı kaçıran insanları mağdur eden ÖSYM, LYS'nin sonuçlarını hatalı okuduğunu duyurdu.

ÖSYM'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, 08 Ağustos'ta açıklanan 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarında, adayların yerleştirmelerinde kullanılacak puanlar belirlenirken Tablo-6C'nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların alan ve dallarına göre ek puan kullanılabilecek tercihlerinde 'ek puanlı yerleştirme puanları' yerine 'ek puansız yerleştirme puanları'nın kullanıldığının tespit edildiği belirtildi.

ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme işlemindeki hatadan dolayı 78 üniversiteye yerleşen veya yerleşecek adayların veri ve fotoğrafları Yükseköğretim Kurulunca tekrar düzenlenerek YÖKSİS'e yüklendi.

YÖK, yerleştirme işlemindeki hatadan etkilenen 78 üniversiteye yazı göndererek, ÖSYM'nin, 2017-ÖSYS yerleştirme işlemleri esnasında adayların tercihlerine ilişkin kullanılacak yerleştirmeye esas puanları belirlenirken, Tablo-6C'nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların alan ve dallarına göre ek puan kullanılabilecek tercihlerinde "yerleştirme ek puanları" yerine "yerleştirme puanları" kullanıldığını bildirdi.

Yazıda, bu durumdan dolayı etkilenen toplam 18 bin 331 adayın 14 bin 94'ü aynı tercihine yerleşirken, bin 110 adayın farklı tercihlerine yerleştiği, bin 628 adayın yerleşemez iken yerleştiği ve bin 499 adayın ise yerleşirken yerleşemez duruma geldiği ifade edildi.  Yerleştirme işlemindeki bu hatadan dolayı 78 üniversiteye yerleşen veya yerleşecek adaylardan da etkilenenlerin bulunduğuna işaret edilen yazıda, bu kapsamda, bu üniversitelere yerleşen öğrencilerin verileri ve fotoğraflarının tekrar düzenlendiği ve YÖKSİS'e yüklendiği belirtildi. YÖK'ten gönderilen yazıda, buna göre üniversitelere yeni yerleşen öğrencilere ait güncel verilerin, YÖKSİS'ten indirilerek, gerekli işlemlerin yapılması istendi.

Sınav merkezine sınavın başlamasına 15 dakika kala gelme zorunluluğu koyan ve bir dakikayla kaçırılsa dahi birçok insanı sınava almayacak kadar dakik ve titiz olan ÖSYM, LYS sonuçlarını yanlış okuyarak büyük bir fecaate imza atmış oldu. ÖSYM, devlet aklının ne kadar rastgeleci, saçma sapan iş yürüttüğünü (veya yürütemediğini) gösteren bir prototip olarak önümüzde duruyor.

Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:43
Güneş 06:15
Öğle 13:09
İkindi 16:52
Akşam 19:52
Yatsı 21:19
Günün Karikatürü Tümü