İngiltere kendi kripto parası 'Britcoin'i oluşturmayı planlıyor

İngiliz yetkililer, Hazine şefi Rishi Sunak'ın 'Britcoin' olarak lanse ettiği yeni dijital para birimini yaratma olasılığını araştırıyor.

Para 21.04.2021, 05:38 21.04.2021, 05:41
İngiltere kendi kripto parası 'Britcoin'i oluşturmayı planlıyor

İngiltere Merkez Bankası ve Hazine Bakanlığı'ndan pazartesi günü yapılan ortak açıklamada, salgının bir sonucu olarak nakit ödemelerde düşüş yaşanan bir zamanda, merkez bankasınca oluşturulan bir dijital para biriminin faydalarını değerlendirmek için birlikte çalışacaklarını söyledi.

Banka yeni para biriminin, eğer onay alır ve hayata geçirilirse, halk ve işletmeler tarafından kullanılmak üzere yeni bir dijital para biçimi olacağını, nakit ve banka mevduatları ile birlikte var olacağını söyledi.

Londra Brexit sonrası finansal merkez konumunu korumaya çalışıyor

Brexit sonrası finansal piyasaların merkezi olma pozisyonunu elinden kaybetmekte olan Londra, en son teknolojileri adapte ederek cazibesini arttırmanın yollarını arıyor.

Yalnızca dijital veya elektronik biçimde mevcut olan dijital para birimleri, Bitcoin ve diğer sözde kripto para birimlerinin başarısından ilham alan tarafla birlikte, birçok başka ülkede her geçen gün daha fazla kullanım alanı buluyor.

Bununla birlikte, Birleşik Krallık'ta hayata geçirilmesi düşünülenler gibi olan dijital para birimleri, devletler tarafından oluşturuldukları için temel anlamda Bitcoin'den farklı oluyorlar. Çünkü kripto paraların temel amaçlarından biri devlet veya banka denetimi altında olmaması ve nihai arz miktarının herhangi bir kurum tarafından değiştirilememesi.

Birçok ülke benzer adımı atmaya hazırlanıyor

Bu şekilde Çin, İsveç, Japonya ve daha pek çok ülke kendi kripto para birimlerini oluşturmak için bölgesel denemeler yapıyorlar. Avrupa Yatırım Bankası 4 yıl içerisinde elektronik Euro'yu piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor.

İngiliz medyasında yer alan uzman görüşlerine göre 2030 yılına gelindiğinde İngiltere'de her 10 ödemeden yalnızca biri geleneksel kağıt para ile gerçekleşecek.

Yorumlar (0)
33
açık
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:50
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:31
Yatsı 22:10
Günün Karikatürü Tümü