Orhan Pamuk Ayasofya’nın Mânâsını Kavramış: “Laiklik Elden Gidiyeah”

Memleketine olan düşmanlığıyla Nobel edebiyat ödülünü kazandıktan sonra şöhrete kavuşan, daha sonra ise kitaplarında yaptığı aparmalarla zaman zaman gündeme gelen yazar Orhan Pamuk, T24'e verdiği röportajda Ayasofya Camii'nin aslına döndürülmesiyle alakalı yorumlarda bulundu.

Anadolu 23.03.2021, 17:08 23.03.2021, 17:28
Orhan Pamuk Ayasofya’nın Mânâsını Kavramış: “Laiklik Elden Gidiyeah”

Memleketine düşmanlığı sayesinde Nobel edebiyat ödülünü kazanan ve daha sonra kitaplarında yaptığı aparmalarla zaman zaman gündeme gelen yazar Orhan Pamuk, T24'e verdiği röportajda Ayasofya Camii'nin aslına döndürülmesiyle alakalı yorumlarda bulundu.

Ayasofya’nın manasını iyi kavrayan Pamuk, CHP'nin alınan bu karara sessiz kalmasına akıl erdiremediğini “Halk Partisi’nin sessizliğini hiç anlayamadım. Bir siyasi partinin en son yerel seçimde yüzde 55 oy aldığı bir yerde, oyunu daha da arttırmak için, yani yüzde 56 oy almak için yüzde 44 oy alan partinin fikirlerini benimsemesini, ya da benimser gibi yapmasını ben anlayamıyorum... Tabii arkada mevcut iktidarın o kadar adamı sudan nedenlerle rahatça hapse tıkmış olmasının ve Anayasa Mahkemesi’ni takmamasının yarattığı korku atmosferi var.” sözleriyle ifade ederken, laikliğin elden gittiğinden dert yandı.

Siyasî birçok meseleye de değinen Pamuk, tutuklu olan Ahmet Altan, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın durumlarına da işaret ederek, ‘hapishaneleri dolduran muhalif siyasi mahkûmlar serbest bırakılmadıkça toplumun normalleşmesine imkân olmadığını’ belirtirken Türkiye’de mutlu olmadığını, kimsenin de mutlu olamayacağını iddia etti.

Yorumlar (0)
33
açık
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:50
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:31
Yatsı 22:10
Günün Karikatürü Tümü